Фірма "МЕД"
Приватне підприємство

Рушники ткані

(098) 079-99-88, (063) 699-82-82

tampodruk@med-plast.com.ua

Написати нам

Рушники ткані

Найдавнішим символом національної етно культури, який супроводжував людину протягом всього його життя є рушник. Це не був звичайний предмет побуту, а магічний і символічний виріб. Вишитий вручну предмет, нагадував про невидимий, але існуючий зв'язок людини з його предками. Вся інформація переносилася на рушник у вигляді численних візерунків і орнаментів в тандемі з художніми елементами, які оповідали про природу, людей, їх культуру, світоглядні ідеї та загальне світосприйняття.

Рушники використовувався як у повсякденному житті, так і був неодмінним атрибутом під час різних святкувань. Численні ритуали, обряди і традиції не обходилися без рушника, що зробило його використання і значення досить різнобічним. Так, наприклад, новонародженому прийнято було дарувати рушник вишитий всілякими атрибутами оберега, які повинні були захищати немовля і його матір від злих духів і принести їм сил та здоров'я. Коли наближався обряд хрещення немовляти, хрещена мати готувала спеціальний ритуальний рушник із відповідними символічними візерунками, застосовуючи лише яскраві і світлі тони і кольори ниток. Використання темних або чорних ниток було заборонено, оскільки темні кольори могли привертати до себе біди і нещастя.

Одними з найбільш важливих і значних обрядів були сватання і весілля. Наречена готувала свій посаг заздалегідь, і саме рушники були ключовим складовим. Такі рушники відрізнялися особливим багатством візерунків, кольорів та орнаментів. Вручення рушників нареченою родині нареченого, було свідченням її згоди. Традиція оглядин полягала не тільки в обміні рушниками, полотнами, сорочками, знайомством з батьками, але й мало також юридичну силу.

До обряду весілля готували також рушники для хліба і для ікон. Для нареченої і нареченого ці рушники були різні, оскільки відрізнялися вишивкою і орнаментами. На рушнику нареченої було прийнято вишивати калину, що символізує жіноче начало, виноградні грона і листя, які привертають благополуччя і достаток у дім. Рушник нареченого прикрашали рослинними орнаментами у вигляді дубового листя та жолудів, які слугували запорукою сили, здоров'я і стабільності домашнього вогнища. Але існував один елемент, який був спільним як для рушника нареченої, так і для нареченого - це лілії, символ продовження роду.

Існував також ряд певних критерій, за яким слід було вишивати рушник. Одним з початкових і головних вимог, було цілісне полотно, ні в якому разі не зшите з двох або більше частин, оскільки це може означати «порваную» життєву дорогу. Під час вишивання рушника слід перебувати в гарному настрої і ні якому разі майстриня не повинна злитись,оскільки вся негативна енергетика могла перенестись на виріб, що в подальшому принесло б біди і негаразди. Якщо рукодільниця допустила якусь помилку при вишиванні, не можна було розпускати нитку і переробляти вишивку, оскільки візерунок на тканині це «життєвий шлях», який не можна пережити знову і виправити.

(098) 079-99-88, (063) 699-82-82

tampodruk@med-plast.com.ua

Написати нам

Вгору ↑